Staff Members

Name

Room

Position

ADMINISTRATION

 

 

J. Geary

209

Principal

D. Nastasi

420

A.P. Grade 8

E. Urena

415

A.P. Assessment

A. DeBenedetto

320

A.P. Administrative

V. Iacovano

142

A.P. Grade 6

P. Parrella

222

A.P. Grade 7

TEACHERS

 

 

N. Abecassis

311

12:1, 12:1:1 ELA/SS 709/710

L. Abramsohn

336

Math 7th

J. Albala

340

12:1, 12:1:1 7th/8th Sci

J. Amato

327

ELA 7th

C. Anastasiou

409

ELA 8th

D. Angelo Reynolds

228

ELA 6th

E. Antonacci

305

ESL 7/8

S. Awad

334

Arabic Transitional Bilingual 7/8

P. Barbera

407

12:1, 12:1:1 7th & 8th  Math

D. Barrett-Denmead

Peripatetic

Sci 6th

C. Basile

129

SS 7th

K. Benitez

139

12:1, 12:1:1 ELA, Sci

M. Biondo

105/107/223

SS & Math ICT 6th

R. Blank

323/334

Math 8th

D. Boefer

421

Science 8th

C. Braunstein

302

ELA 8th

S. Buccellato

338

Math 7th

C. Byrnes

428

ELA 8th

D. Casil

337

Newcomers 6/7

S. Cento

Peripatetic

ICT Math 8th

D. Cheung

435

Math 8th

E. Coloracci

405

SS 7th

N. Coughlin

319

SS 8th

N. Cummings

335

Math 7th

E. Dawe

215

ELA 6th

P. DeCarlo

111

Math 6th

M. Desilus

Play Area

Coding

J. DeTomaso

302

ICT 8th ELA

V. DiGiacomo

309

Math 7th

J. DiGiglio

301/401

Phys. Ed.

L. Dixon

333

ELA 7th

R. Dixon

138

Math 6th/UFT Chapter Leader

L. Edelman

Peripatetic

SS 6th

A. Egeland-Roche

221C

12:1, 12:1:1, Math, Sci, SS

A. Einhorn

128

SS 7th

D. Esposito

Peripatetic

ESL 6th/7th

C. Exarhoulias

C29

Strings

K. Falco

315

Librarian

N. Fonseca

337

Newcomers 6th

D. Froncillo

401/301

Physical Ed

S. Gallagher

322

SETSS

K. Galletta

427

SS 8th

S. Georgalas

213

Math 6th

M. Georgiadis

419

SS 8th

J. Gibson

Auditorium

Theater

J. Gillen

329

Math 7th/Virtual Enterprise

P. Gwardyak

430

ELA 8th

T. Guerin

Peripatetic

Health & Phys. Ed.

S. Guerra

Peripatetic

ICT ELA

L. Haller

127

Speech Clinician

A. Hernandez

Peripatetic

Sci 7/8th

J. Hicks

402

Sci 8th

D. Howell

305

ELA ESL ICT 7th

D. Kagan

403

Math 8th

R. Karas

229

Art

H. Kenna

411

Sci 7th

R. Kershteyn`

121

Lunchroom Coordinator

A. Khromchenko

431

Keyboard

E. Khromchenko

125

Modern Movement

N. Kulkarni

423

Math 8th

S. Kim

238

Sci 6th

L. Leger

301R

SS 7/8th

N. Lehrer

301A

UFTTC

A. Leonardos

233

Sci 7th  IIM

G. Levy

240

Speech Clinician

J. Livi

439

Art

S. Lombardo

130

STEM

N. Lucas

140

Sci 6th

S. Magro

401/225

SETSS/Spec. Ed. Liaison

M. Manduchi

236

ELA ICT/7th

J. McDonnell

221A

SS 6th

R. McMahon

Peripatetic

Spec Ed (7th & 8th)

S. Meadows

Peripatetic

ESL

E. Mendoza

217

ICT 6th

R. Monahan

230

SS 6th/IIM

H. Ng-Chan

234

Spanish

A. Nocciolo

328

ELA 7th

G. Papadimitropoulos

429

12:1; 12:1:1 ELA/SS

S. Parla

336

ICT 7th Math/Sci

A. Perrin

Peripatetic

ICT 6th and 8th

C. Peterson

401/301

Phys. Ed

A. Prazenica

237

Sci 6th

B. Quinn

Peripatetic

Business Connections

J. Radomski

223

Math 6th

T. Ragusa

425

Math 8th

P. Ribaudo

301

Phys. Ed.

E. Riedman

301A

Peer Collaborative Teacher/Coach

K. Roberts

235

ELA 6th

S. Rohman-Hashem

Peripatetic

Sci 7th

A. Scheiner

111/107

ICT Math 6th

H. Silverman

141

AEP

L. Skidelsky

Peripatetic

ELA 6th

W. Smith

123

 Math 6th

M. Solano

325

ELA 8th

D. Soriente

105

SS 6th

K. Toropova

Peripatetic

Science 6/7th 

J. Tribuzio

107

Math 6th

D. Turner

321

Sci 8th

N. Vadala

225/141

Wilson/AIS

K. Valadakis

330

ELA 8th

M. Vargas

C31

Band

M. Victoria

234

Spanish

E. Zaba

417

Math 8th

C. Zogby

211

ELA 6th

J. Zuckerberg

217

ELA 6th

DEANS

 

 

L. Cooper

137

Dean Grade 6/7/8 odd classes

D. Kitsakos

137

Dean Grade 6/7/8 even classes

Dean’s Conference Room

137

 

GUIDANCE

 

 

L. Madonia

202

Guidance 7/8 odd classes

U. Rousseau

202

Guidance 7/8 even classes

A. Gennaoui

202

Guidance 6th Grade

SAPIS

 

 

L. Thomas

137

Dean’s Suite

SBST

 

 

S. Singh

401A

School Psychologist

L. DiLeo

401A

Family Worker

PARENT COORDINATOR

 

 

D. Castignani

220

 

Parent Room

136

 

NURSE

 

 

M. Liffey

135

 

SECRETATIES

 

 

A. Koehler

209

Payroll, Coverage Assignments

D. Grimley

209

General Services, Per Session

R. Spera

209

Pupil Accounting Services

K. Conner

209

Procurement and DC 37 Employees

PARAPROFESSIONALS

 

 

M. Basily

W/ Class 709

Crisis 12:1

H. Chen

W/ Class 608

Alternate Placement Para ICT

A. Crivera

W/ Class 709

Crisis 12:1

R. Devine

W/ Class 610

Class Para 12:1:1

C. Dollard (SUB)

W/ Class 809

Alternate Placement 12:1:1

C. Draghi

W/ Class 713

Crisis

F. Duncan

W/ Class 609

Alternate Placement Para; 12:1

S. Ibrahim

 

Transport Paraprofessional

P. Ip

W/ Class 608

Health ICT

K. Kong

W/ Class 710

Classroom 12:1:1

S. Lanza

W/ Class 707

Health ICT

D. Loutfi

W/ Class 719

Health

J. Modafferi

W/ Class 810

Classroom 12:1:1

H. Pearce (SUB)

W/ Class 710

Health

C. Polizzi

W/ Class 604

ICT

M. Randolph

W/ Class 610

Crisis

M. Rondon

W/ Class 707

Health

E. Said

W/ Class 810

Crisis 12:1:1

TECHNOLOGY

 

 

Y. Huang

301A406406

Technology Support

SCHOOL AIDES

 

 

M. Arena

134

Supervisor Of School Aides

G. Armando

134

Supplies/Mail

H. Ates

306

Copy Work

A. Cassese

134

Attendance

A. D’Edgidio

306

Copy Work

M. Mari

134/306

Copy Work/Senior Dues, etc.

J. Lee

134

Lunch Duty

J. Mendola

320

SLT, Professional Learning, After School Programs, Field Trips, Attendance, Awards

E. Pantano

306

Copy Work

F. Pavlakis

136

Metro Cards

M. Perone

134

Copy Work, Busing

C. Raneri

306

Copy Work, Busing

N. Realmuto

134

Lunch

M. Rizzo

415

Testing

D. Soulaides

306

Treasury

SCHOOL SAFETY

 

 

L. Javier, S. Askew, P. Durney, S. Young

 

 

CUSTODIAL STAFF

 

 

Peter Lombardo

102

Custodial Engineer

Mike Giannoccoli

 

Fireman

CAFETERIA / KITCHEN / DIETICIAN

 

718-748-1161

Comments